Husarský kousek - osobní stránky Petra Husara (www.husar.cz)

Ten kdo si nemůže pro nedostatek času
či nepořádnost vést poctivý deníček,
může si tu a tam psát aspoň občasníček.

21.10.04

Přicházím k panu Stárkovi do vinárny v naší ulici. Pravidelně u něj kupuji Rýnský ryzlink, výběr z hroznů, 2000 ze Sedlce za 175 Kč sedmička. Pokaždé mi řekne, že je to krásné víno (jako bych to nevěděl). Říkám mu, ať ho nikomu neprodává, že ho vypiji úplně sám. Směje se. Říká mi, že ho mám hodinu před pitím otevřít a nechat vydýchat. Jako bych to mohl vydržet. Ptám se, co budu pít, až dojde. Zase něco vymyslíme, říká pan Stárek. A tak mne napadá, že takový je celý život.

obcasnicek: autor: Petr Husar | napsáno: 21.10.2004 23:23

01.09.04

Jak budu jednou vzpomínat na zpočátku chladné a později horké léto roku 2004? Léto nekonečné a úmorné dřiny nad knihou, která možná ani nevyjde? Léto překvapivé a dlouhé bolesti hlavy, která se náhle rozplynula po rumu a fernetu? Léto noční preparace klíštěte a obav z následného onemocnění? Léto občasných výletů, občasných zábav, léto prodloužené až do září, léto změny bydliště? Léto znovunabytého běhu? Léto hodně eklektické, léto hodně introvertní? A kolik takových ještě bude?

obcasnicek: autor: Petr Husar | napsáno: 1.9.2004 23:23

20.07.04

Několik teplých dní v tomto studeném létu. Vzduch se tetelí a vlní, hůř se dýchá a pot na čele. Dopoledne létal míček jak obílený netopýr a pak hned musíte udělat důležité rozhodnutí na kus života dopředu. Další knížka kulminuje, práce v koncovce je nejnáročnější, piplačka, při které nic nepřibývá. Vážení slov a významů, hledání čtenáře. Co tak asi všechno umí, co mu ještě dovysvětlit, v čem bude tápat, které příklady mu půjdou a které ne. Koupí si budoucí maturant tuto sbírku nebo nekoupí a proč. Ještě, že mi kamarádi tak pomáhají a dodávají energii. Vždyť kdo ji nepotřebuje?

obcasnicek: autor: Petr Husar | napsáno: 20.7.2004 23:24

17.05.04

Jak blázen řvu v pátek v noci, nebo vlastně v sobotu ráno, do polí lesů a luk. Teď jenom chraptím a pálí mne v krku. Výtečná zábava (nebo snad koncert) v Nahořanech. Hudba kapely Jolly Joker mně sice přijde hodně bez duše a nápadu a s pouhou energií se těžko vystačí, ale celková atmosféra byla skvělá a i strakonický Dudák mile překvapil. Dočetl jsem Murakamiho Norské dřevo. Opět nadšen píšícím Japoncem, pokolikáté už (blíže na jiné stránce). Práce na knize je velmi pomalá a zatím spíše depresivní.

obcasnicek: autor: Petr Husar | napsáno: 17.5.2004 23:25

12.05.04

Na tenise 1 : 1. Trochu jsem pracoval na stránkách. No pracoval. Asi jako kdysi, když jsem byl malý a přestal mi hrát magnetofon. Rozšrouboval jsem horní desku a pár součástek, kterým jsem nerozuměl, jsem vymontoval. Magnetofon znovu hrál. Několik měsíců, než jsme ho museli vyhodit. Byl neopravitelný. I na stránkách jsem rozšrouboval desku a spoustu věcí odmontoval.
Je noc. “A chčije a chčije.”

obcasnicek: autor: Petr Husar | napsáno: 12.5.2004 19:07

08.05.04

Už jsem strašně dlouho nepsal. A chybí mi to. Nevím, jestli také váženým čtenářům. Na tenise v poslední době 1 : 2, 2 : 0, 0 : 2 a 1 : 0. Takže vyrovnaně. Chtěl bych úplně překopat strukturu stránek, ale nevím jak. Chtěl bych se jim více věnovat, ale nevím kdy. A tak je to se vším. Čtu vynikající povídky Šiničiho Hoši Někdo zaklepal. Krátké, úderné, vnitřně neobvykle vtipné, většinou břitce překvapivé. Kolik se jen v Japonsku skrývá skvělých spisovatelů. Například Jasunari Kawabata. Setkání s asijskou literaturou je vždy až nečekaný zážitek. Podobně mne uhranulo Čekání na Lina Cha Ťina. Možná největší literární setkání loňského roku. V prchavých chvilkách se zpětně propojuji se svým dětstvím a mládím. A pak se ptám. To už mi zůstane napořád?

obcasnicek: autor: Petr Husar | napsáno: 8.5.2004 19:14

12.06.03

Poslední tenisy 6:3 2:1 a 3:6 4:6. Když vedete v jednom setu 3:0 a v druhém 4:1, tak vás podobný výsledek nepotěší. V divadle výborná Carmen. A hned všechny vzpomínky na filmové Carmen (operní) Rossiho a taneční (Saury). Po Muži v podzemí Micka Jacksona dočítám jeho další román Pětka. Filmovou Carmen jsem viděl v malém kině ve Staré Boleslavi před mnoha letech, když jsem tam vojančil. Čekali jsme jestli se vůbec sejde dost lidí a potom jsme se složili na další dva lístky, aby se promítalo. Minulý týden jsme s Reném procházeli naše památeční vojenská místa. Kolik se toho změnilo a kolik překvapivě zůstalo stejné. Volejbalový turnaj v Křeničné byl v krásném počasí. Tropické dny. Koupání mezi zápasy na Staré Živohošti. Nakonec jsme vyhráli před Zdendovou Rodinkou. A mne hned napadalo, jestli bych raději neprohrál. Občas jsem měl pocit že vysoké ambice berou týmu pohodu, radost a klid. Každým dnem čekám další tři kompakty Solomona Burkeho.

obcasnicek: autor: Petr Husar | napsáno: 12.6.2003 19:15

02.06.03

Na tenise 6:1 5:7. A to už jsem vedl v druhém setu 5:1 a 30:0. Ráno tenis. Úžasně modré nebe. Hic. Zde žijí lvi. Cesta zpátky. Noviny. Návštěva pojišťováka. Prohlídli jsme auto. Vymýšlení geometrických úloh. Poslední kapitoly vzdorují nejhouževnatěji. Jízda na plovárnu. Na Petynce jsem kdysi bydlel, ale vše se překotně proměňuje. S Míšou na koupališti. Večer únava ze sluníčka. Rýsování a domýšlení. Oprava písemek. Nejlépe se mně pracuje v noci. V televizi film Ventury Ponse, ale jenom lehce monitoruji a nahrávám na video. Zvukomalba katalánštiny mne utvrzuje v domněnce, že více než co jiného determinuje výslednou podobu filmu jazyk.

obcasnicek: autor: Petr Husar | napsáno: 2.6.2003 19:16

30.05.03

Včera na tenise 6:4 a nedohraných 2:4 a 40:0. Dnes 7:6 a nedohraných 1:5 a 40:0. Podaří se mi někdy zlomit své polevení při vstupu do druhého setu po prvním vyhraném? Počasí si hraje na léto. Sleduji to z okna chladného bytu, když vzhlédnu od práce na knížce. Po večerech čtu stále Jacksona. Osamělý stárnoucí vévoda stále projíždí v kočáře svými podzemními chodbami. Na noc si pouštím Cassandru Wilson – belly of the sun. Její hlas je položený níž než u Abey Lincoln, ale náladově si odpovídají. Vůbec by mne nepřekvapilo, kdyby v nějakém dalším díle ji poslouchal i můj oblíbený detektiv Hieronymus (Harry) Bosch.

obcasnicek: autor: Petr Husar | napsáno: 30.5.2003 19:17

27.05.03

Práce na knížce se zasekla na geometrii. Rýsovat pomocí myši ve wordovském malování je práce jen pro otrlé. Po mnoha útrapách se mi vrátila má bezdrátová klávesnice, kterou jsem si neprozřetelně polil kafem. Ještě že mám za rohem v Pro Servisu neuvěřitelné šikuly. A to každý radil vyhodit. Před druhým kolem přijímacích zkoušek jsem tuto útrapu využíval při povzbuzování. Přesvědčoval jsem své žáky: “Každý problém má své řešení.” I kdybych klávesnici musel koupit novou. Což jsem stejně musel, abych mohl pracovat, ale teď mám zase svého miláčka. Jen ty rehabilitace se mi nedaří domluvit. A to už bych více než měsíc na ně měl chodit. I přes snahu získat protekci (a jak mi to nejde), jsem zatím nepořídil.

obcasnicek: autor: Petr Husar | napsáno: 27.5.2003 19:18

<< Page 2 of 7 >>

© Petr Husar
www.husarsky-kousek.cz
www.husar.cz

Ošklivý sup