Husarský kousek - osobní stránky Petra Husara (www.husar.cz)

FILMOVÝ DENÍČEK

20.10.06

MUŽ, KTERÝ NEBYL( 2001, rež. Joel Coen, hrají Billy Bob Thornton,Frances McDormandová, James Gandolfini,Scarlett Johanssonová)

Exkurze bratří Coenů do světa filmu Noir přinesla jeden z jejich vrcholových filmů. Samozřejmě že z každé scény i z filmu jako celku ční jejich pronikavá inteligence, vtipná, hravá, šarádová. Skládají svůj příběh jako vtipnou šachovou partii se znalostí mnoha tahů dopředu. Rafinovaně jemně šokují, vnitřně rozesmávají. Billyho Boba Thorntona jsem chválil už u Banditů a U Turnu. Holywood objevuje nové hvězdy, herce velmi tvárné, schopné až hlubinně pochopit a uchopit svou roli. Místy jsem měl pocit, že hlavní režijní pokyn byl “běž a hraj Buscemiho”, ale to už bagatelizuji. Přesto je zdejší herectví Thorntona blízké střídmému herectví Buscemiho. Frances McDormandová bude zajisté i nadále excelovat ve filmech svého manžela, ale skvělá byla také ve znamenitém filmu Na pokraji slávy. Po krátké době podruhé skvělá mladá Scarlett Johanssonová (zde neúspěšná pianistka Birdy). Již její výkon vedle Thory Birchové a Buscemiho v Přízračném světě byl velezajímavý a zde pouze dokladuje, že si filmový fanda musí její jméno pečlivě zaznamenat. Přes všechnu chválu si nejsem jist, zda variacemi na žánry minula lze posunout film vpřed a vyhloubit hlubší stopu do filmových dějin. Stále tuším, že mimo hlavní Holywoodský proud ( a Coenové jsou podle mne již uvnitř ) může v USA (ale i jinde) vznikat právě to, na co filmové 21. století čeká..

filmovy-denicek: autor: Petr Husar | napsáno: 20.10.2006 22:34

20.10.06

KAŽDÝ HLEDÁ SVOU KOČKU(Chacun cherche son chat, 1996, rež. Cédric Klapisch, hrají Garance Clavel, Zinédine Soualem, Olivier Py)

Jásejte a slavte, francouzská NOVÁ VLNA stále žije. Velmi svěží, neotřelý film, dýchající přesně tu samou atmosféru jako filmy Truffauta, Erica Rohmera a dalších. Hlavní hrdinka Chloé (taky cítíte deja vu – Vianovu Pěnu dní) prochází Paříží a hledá ztraceného kocoura. Pomáhají jí staří i nově nabytí přátelé, zažívá lásku a ztrácí ji, pohybuje se v otřískaných bytech, v ateliérech, na ulicích a střechách, v hospůdkách a bistrech. Film má vše, co ztratila Amélie svým podbízivým útokem na amerického Oscara, svou načinčaností, přeumělkovaností, tak trochu ulepenou sladkostí. Chloé je jinak, obyčejněji, krásná, přirozenější a vlastní příběh je čistší, přímější. Prožíváme tuctový příběh v tak výrazně filmovém zprostředkování, že i neznalost francouzštiny a bez titulků mne film na devadesát minut vtáhnul do svého světa a výsostně srozumitelně fascinoval.

filmovy-denicek: autor: Petr Husar | napsáno: 20.10.2006 22:33

20.10.06

Banditi (2001, rež. Barry Levinson, hrají Bruce Willis, Billy Bob Thornton, Cate Blanchettová)

Barry Lewinson je opravdu ten velmi šikovný režisér, který umí lesk(Rainman) i bídu (Přirozený talent). Banditi jsou lehce odpíchutí, vtipní, zábavní, milí, skvěle zahraní. Nejen Bruce Willis, tam už je to jaksi samozřejmé. Ale Billy Bob Thornton (ten hajzl automechanik, co by ho člověl, být Seanem Pennem v U Turnu, rovnou zaškrtil) je zde neméně zdatný. Zkušenost říká, že lehce vypadající film, je ten nejtěžší oříšek k natočení. A ne každý je Billy Wilder. Jó, a taky se zde téměř vůbec nestřílí.

filmovy-denicek: autor: Petr Husar | napsáno: 20.10.2006 22:32

20.10.06

DR. T A JEHO ŽENY (2000, režie Robert Altman, hrají Richard Gere, Helen Huntová, Farrah Fawcettová)

Svěží mistrovské dílo režiséra-velikána. Robert Altman přes svůj pokročilý věk natočil mladický film, ve svěžím tempu. Trochu pichlavý humor popouzející muže i ženy. Svým postavám Altman trochu fandí, ale zároveň se jim vysmívá a ironizuje je. Richard Gere se vymknul ze zavedených rolí posledních let a stvořil živoucí postavu gynekologa, na kterého útočí celý svět ( převážně ženský ), doktora v jednom kole, zasahovaného ranami ze všech směrů. Helen Huntová
pokračuje v řadě skvěle ztvárněných emancipovaných žen. Výtečná hudba. Každým coulem cítíme, že film je dílem zralého autora, který umí snad úplně vše.

filmovy-denicek: autor: Petr Husar | napsáno: 20.10.2006 22:32

20.10.06

PŘÍSAHA ( rež. Sean Penn, hrají Jack Nicholson, Robin Wright Pennová, Sam Shepard, Mickey Rourke, Benicio Del Toro, 2000)

Sean Penn jde tak důsledně proti Holywoodu, že jeho filmy jsou jako z jiného světa. Chce se říct “evropský” duch a americká “kvalita”. Přísaha zapadla vedle reklamně viditelnějších filmů, ale její kontemplativnost, přesah ji řadí někam výše. Jack Nicholson se soustředil na vysoce přesný, ukázněný výkon (srovnej třeba s Osvícením – Shining, kde naopak jde ostře expresivně vpřed), dává své roli za vnějším vzhledem téměř nekonečnou hloubku, se kterou dál pracuje. Prostředí, krajina, hudba, táhlé záběry, zklidněná klipovitost. Mezi okolními filmy znamenitá OCHUTNÁVKA.

filmovy-denicek: autor: Petr Husar | napsáno: 20.10.2006 22:31

20.10.06

TRAFFIC ( rež. Steven Soderbergh, hrají Michael Douglas, Benicio Del Toro, Catherin Zeta-Jonesová, 2000)

Pamatuji na ohromení z prvního Soderberghova filmu Sex, lži a video. Od té doby již nic tak převratného nevytvořil. Přesto je ohromné, že zase začal masivněji a hlavně soustředěněji točit. Takovéhoto tvůrce, filmaře s velkým F po odchodu např. Billyho Wildera Holywood potřebuje. Traffic je po Erin Brockovic řádně vyvedený film, skvělé herecké výkony (Douglas zde opravdu hraje dobře a blíží se kvalitou svému otci Kirkovi), vynikající je Benicio Del Toro (viděli jste úžasnou 5 minutovou sekvenci v Pennově Přísaze – dva úplně odlišné způsoby herectví, kdo si Benicia nesleduje ani nepozná, že je to ten samý herec), skvělá kamera, střih, hra na polodokument přesně vychází. Velký film – měl to být Oskar, ale ten se vlastně velkým filmům nedává. Jen tak dál.

filmovy-denicek: autor: Petr Husar | napsáno: 20.10.2006 22:31

20.10.06

SYNŮV POKOJ ( rež. Nanni Moretti, hrají Nanni Moretti, Laura Moranteová, 2001)

Vítěz letošního Cannes. Skvostná filmařina. Většina filmařů se nám snaží předložit výklad světa v něčem neobyčejném, neběžném, výjimečném. Nanni Moretti vytvořil zcela civilní film o smutném příběhu, který se může přihodit kdekoli a komukoli. Lineární děj, hlubinné emoce, prožitek bolesti, katarze. Synův pokoj Vás na začátku chytne a nepustí. Skvěle napsané, zahrané, zrežírované. Teď už jen čekat na další setkání s mistrem.

filmovy-denicek: autor: Petr Husar | napsáno: 20.10.2006 22:30

20.10.06

PROKLETÍ ŽLUTOZELENÉHO ŠKORPIÓNA ( rež. Woody Allen, hrají Woody Allen, Helen Huntová, Dan Aycroyd, 2001)

Skutečný nezávislý film je Woody Allen. Pokaždé jiný, překvapivý, přesahující. Lakmusový papírek filmového cítění. Spousta hnidopichů hledá, kde už klasik stárne, opakuje se, nestačí. Naopak, film od filmu dál, lépe, hlouběji. Snad si mnozí zvykli u Allenových filmů nepřemýšlet a klouzat po povrchu. Nabídka hlubinných ponorů pak možná překvapí. S úžasem můžeme sledovat největší hvězdy, předbíhající se, kdo dostane od samotného Woodyho roli. Helen Huntová má za sebou opravdu dobrá léta. Po koncertu s Jackem Nicholsonem, přišla další velká příležitost s milovníkem Allenem. Na pár řádcích skutečně nelze popsat to, co plně nevychutnáte ani napodruhé, napotřetí.

filmovy-denicek: autor: Petr Husar | napsáno: 20.10.2006 22:29

20.10.06

PŘÍZRAČNÝ SVĚT ( rež. Terry Zwigoff, hrají Thora Birchová, Steve Buscemi, 2001)

Neuvěřitelně skvělá prvotina bývalého dokumentaristy. Film ve všem všudy skvělý. Koho oslnila Thora Birchová v Americké kráse, toho zde postavou obtloustlé skoro pubertální postmaturantky ohromí. Bez jejího přispění by film hodně ztrácel. Steve Buscemi předvádí další skvostnou kreaci, trochu podobnou té, kterou si vystřih ve svém režijním debutu Můj nejmilejší bar. Nejvíc ze všeho však je na tomto filmu vidět, co udělá skvělý scénář. Poslední dobou jsem viděl samé superfilmy. Tady ten je určitě na 1*.

filmovy-denicek: autor: Petr Husar | napsáno: 20.10.2006 22:20

Page 2 of 2 >>

© Petr Husar
www.husarsky-kousek.cz
www.husar.cz

Ošklivý sup